Mano avietės

 71 psl.

[Titulinis ] [ Vaisiai ir uogos (turinys) ] [ Mano avietės ] [ Pati gardžiausioji, Braškė ] [ Vertėtų auginti daugiau gervuogių]  [ Spanguolynas sode ] [ Kaip auginu Kanados šilauoges? ]

spacer

            Savo sode turim plotelį aviečių. Šiemet avietes išravėjome, patręšėme, kartkartėmis palaistydavome. Ir atsidėkojo jos gražiai...Nuo liepos pradžios iki rudens (avietės remontantinės), renkame uogas. Kas 2-3 dienos - vis po litrą. Plotelis ne toks didelis (apie 3kv.m), bet per visą sezoną pririnkom apie 10 kg uogų. 

Kas svarbu geram aviečių derliui? 

Pirmiausia – avietės mėgsta saulėtą vietą. Sodinamos kas 0,7m eilutėje, tarp eilių – 1,5m. Tokį avietyną mažiau puola kenkėjai, avietės “kvėpuoja” ir yra apšviestos saulės. Labai gerai avietes sodinti juostomis, tada lengviau prieiti ir genėti.

Antra – bent iki žydėjimo avietyne reikia išravėti piktžoles, purenti žemę, o sausomis dienomis laistyti. Taip pat reikia naikinti atžalas (su kastuvu 7-10 cm gylyje), nes atžaloms avietės atiduoda daug jėgų, mažiau skiria derliui brandinti. O derėjusias šakas verta išgenėti, taip greičiau auga ir stiprėja atžalos. Anksti pavasarį apžiūrim avietyną ir apšalusias stiebų viršūnėles nukarpom iki sveiko pumpuro, patikrinam, ar nėra kenkėjų ir ligų pažeistų stiebų. Geriausias aviečių aukštis – 1,5-1,8m. Remontantines avietes verta genėti du kartus, visi derėję stiebai tuoj pat išpjaunami ir sudeginami, o vienmečių derėjusių ūglių viršūnėlės rudenį patrumpinamos.

Trečia – kova su kenkėjais ir ligomis. Avietes puola labai daug kenkėjų, todėl pavasarį butonizacijos metu ir rudenį, nuėmus derlių, nupurškiame 0,15-0,2 proc. karbofosu, o nuo ligų – 3 proc. bordo skiediniu. Vegetacijos metu avietes irgi kelis kartus galima nupurkšti 1 proc. bordo skiediniu. Be to, anksti pavasarį, kol dar pumpurai neišsprogę, gana veiksminga priemonė – aviečių  krūmų palaistymas verdančiu vandeniu.

Ketvirta – avietės labai jautrios sausroms, todėl sausros metu reikia jas palaistyti, ypač bręstant arba nokstant uogoms. Kitaip uogos susitraukia ir ilgai nenori nokti, sumažėja derlius.

Penkta – kaip ir kiekvienas augalas, mėgsta būti tręšiamas. Jei turime, galima anksti pavasarį krūmus apdėti perpuvusiu mėšlu, toks mulčiavimas neleidžia augti žolėms ir sulaiko drėgmę.

Tada, kai sode jau nieko nebelieka, galima dar turėti remontantinių aviečių uogų. Kai pasibaigia paprastosios, remontantinių aviečių naujos atžalos jau žydi ir brandina uogas. Tik gaila, kad mūsų klimato sąlygomis ne kiekvieną rudenį jos suspėja prinokinti antrąsias uogas. Kai kas stiebą prilenkia prie žemės ir pririša, nuima 50-60 procentų lapų. Tokiu būdu pakinta augalo medžiagų apykaita ir greičiau bręsta uogos.

Ir turbūt jokia kita arbata taip gerai nepadeda peršalus kaip aviečių. Ji ir karštį sumažina, ir išprakaituoti verčia.

Aviečių arbatai lapus skinu prieš pat žydėjimą,  nelaužau stiebų su uogomis. Mūsų sode aviečių paskutinės uogos noksta rugsėjo mėnesį, todėl tada jas galima laužyti arbatai.

Nuostabiai kvapnią ir skanią arbatą galima pasigaminti tokiu būdu: nuskintus lapus reikia pavytinti, paskui trinti tarp pirštų tol, kol sudrėks, po to apdengti drėgna skarele ir po ja išlaikyti apie 8 val. (lapai turi patamsėti), tokius lapus reikia greitai išdžiovinti (120-140 laipsnių temperatūroje).

Aviečių sultis gaminu specialiame trijų dalių puode. Kilogramui uogų reikia 50-100g cukraus. Aviečių uogos pakankamai aromatingos, todėl skanu aviečių sultis maišyti su kitomis uogų sultimis.

Aviečių želė – 2 kg uogų užpilu 7 stiklinėmis vandens ir 15 min. verdu, perkošiu. 1 kg sulčių imu 1kg cukraus. Verdu, kol sutirštėja. Kad greičiau sustingtų, prieš baigiant galima įdėti ištirpinto želatino (50g – 1kg gaminio). Karštą želė supilstau į stiklainius, o jei bus valgoma dabar – į formeles.

 ©Audronė Musteikienė, 1995
1995 09 08, "Lietuvos aidas" Nr. 184

2008 m. Paskutinį kartą avietes rinkau savo sode  spalio 30 dieną.

 

  Į VIRŠŲ / TOP
 

 Atsiliepimų knyga

Atnaujinta
2009-07-27